Łukasiewicz Jan
ur: 21 grudnia 1878 r. we Lwowie - Ukraina
zm: 13 lutego 1956 r. w Dublinie - Irlandia
Ojciec Jana Lukasiewicza, Luke Lukasiewicz, byl kapitanem armii Austriackiej,mimo to że pochodził z polskojęzycznej rodziny. Przyczyną stał się I Rozbiór Polski, bowiem Łukasiewicz mieszkał we Lwowie (teraz Ukraina), który leżał na terenach Galicji przynależnej Austrii. Matka Jana, Leopoldina Holtzer, była córką Austriackiego urzędnika państwowego.
Jan Łukasiewicz interesowal się matematyką od najmłodszych lat szkolnych, co wpłynęło na wybrany przez niego kierunek studiów. Wstąpił na Uniwersytet Lwowski by studiować matematykę i filozofię. Po ukonczeniu studiów kontynuował naukę zdobywając w 1902 tytul doktoranta z najwyższym możliwym odznaczeniem. Marząc o wykladaniu na uniwersytetach, Lukasiewicz uzyskał tytuł habilitanta, rozważał także napisanie pracy dyplomowej na Uniwersytecie we Lwowie w 1906r.
W 1911r. awansowal na profesora nadzwyczajnego we Lwowie. Następną szansą dla Łukasiewicza były zmiany zachodzące w Polsce. Od rozbioru Polski, państwo Rosyjskie kontrolowało część kraju zwane Królestwem Kongresowym. Zamknięto szkoły operujące językiem polskim w tym Uniwersytet Warszawski.
W czasie wybuchu I Wojny Światowej Państwa Centralne (Austro-Węgry i Niemcy) zaatakowały Królestwo Polskie. W sierpniu 1915r. sily zbrojne Rosji wycofaly się z Warszawy. Niemcy i Austro-Węgry przejęły kontrolę nad większością kraju. Jednych z pierwsych posunięć po wycofaniu się Rosjan bylo reaktywowanie dzialalności Uniwersytetu Warszaskiego, który rozpoczął swą dzialalność jako Polski Uniwersytet w listopadzie 1915r.Na to uroczyste otwarcie zostal zaproszony Łukasiewicz.
W 1919r. Łukasiewicz został Polskim Ministrem ds Edukacji a w latach 1920-1939 profesorem na warszawskich uniwersytetach. Osiągnięciem Łukasiewicza było także założenie wraz z Leshniewskim Warszawskiej Szkoły Logistyki, którą rozsławil na cały świat jej uczeń Tarski. W 1928r w Warszawie Łukasiewicz opublikował "Elementy logiki matematycznej": "...rozpatrując logikę matematyczną jako narzędzie wglądu w podstawy matematyki i metodologię nauk doświadczalnych, Łukasiewicz spowodował, że stala się ona obowiązkowym przedmiotem dla studentów matematyki i nauk ścislych na polskiech uniwersytetach. Jego wykłady przyciągały także uwagę studentów nauk humanistyczych".
Łukasiewicz poślubił Reginę Barwińską. Ich ciężkie doświadczenia z II Wojny Światowej w 1953r.napisał autobiografię, którą po jego śmierci opublikowała jego żona.