Jeśmanowicz Leon
ur: 1914 w Drui na Wileńszczyźnie
Leon Jeśmanowicz urodził się w 1914 roku w Drui na Wileńszczyźnie. W latach 1933-37 studiował na Wydziale Matematyczno - Przyrodniczym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Przez pierwsze dwa lata równolegle z matematyką studiował rysunek na Wydziale Sztuk Pięknych. Do wybuchu II wojny światowej pracował w katedrze matematyki na stanowisku młodszego asystenta pod kierunkiem profesora Antoniego Zygmunda. W czasie okupacji niemieckiej prowadził komplety tajnego nauczania.
W 1945 roku jako repartiant opuścił Wilno i podjął pracę w Katedrze Matematyki Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Od roku 1946 zamieszkał na stałe w Toruniu, gdzie do śmierci w 1989 roku był związany z uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Przez wiele lat pełnił odpowiedzialne funkcje kierownicze na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii, m.in. prodziekana i dziekana. Pełnił też wiele funkcji społecznych. Był długoletnim prezesem Toruńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego i członkiem Zarządu Głównego.
Profesor Leon Jeśmanowicz miał wiele różnorodnych zainteresowań. Znał i głęboko odczuwał literaturę, historię, teatr. Jednak od najdawniejszych lat jego aktywności w dziedzinie matematyki towarzyszyła także namiętność tworzenia karykatur. Na swych rysunkach przedstawił setki osób i zespołów, z którymi zetknął się w ciągu ponad 50 lat. Działalnością tą zyskał ogromną popularność - nawet wśród swoich modeli, gdyż surowych uprawnień karykaturzysty nie realizował przez złośliwość, lecz nader precyzyjną obserwację.
Matematyk odnajduje w tych małych dziełkach - często arcydziełach - nie tylko znamienitą dla Autora umiejętność wyczucia charakteru człowieka, lecz także specyficzną dla matematyka dążność do oszczędności środków i uchwycenia istotnych rysów postaci. Odnajduje również bogactwo treści tkwiących w każdej niemal linii.
W ciągu ubiegłych kilkudziesięciu lat podczas każdego spotkania matematyków, w którym uczestniczył profesor Jeśmanowicz, rozgrywał się swoisty konkurs piękności kandydatów pragnących dostać się do kolekcji Jego karykatur.
Po długim upływie czasu można stwierdzić, że powoli pamięciowy obraz matematyków, a szczególnie tych, których nie ma już z nami, coraz bardziej przybliża się do rysunku wykonanego przez profesora Jeśmanowicza.
Część karykatur Jeśmowicza znalazła się na wystawie w Muzeum Karykatury w Warszawie w grudniu 1994 roku. Większość z nich pochodzi z daru, jaki Toruńskiemu Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Matematycznego przekazała żona Profesora pani Sabina Jeśmanowicz.