Boole George
ur: 2 listopada 1815 w Lincoln - Anglia
zm: 8 grudnia 1864 w Ballintemple - Irlandia
George Boole najpierw uczęszczał do szkoły w Lincoln, później do szkoły handlowej. Na początku uczył się matematyki, jednakże ojciec przekazał mu także zamiłowanie do konstruowania przyrządów optycznych. Zainteresowania George przekształciły się na języki, efektem czego rozpoczął pobierać nauki od miejscowego ksiegaża.
W wieku 12 lat osiągnął już taki poziom poznania języka, że powodował nieporozumienia. Kiedyś przetłumaczył odę Horacego , z której ojciec był tak dumny , że opublikował ją. Talent George był tak wielki, że jego nauczyciel nie mógł uwierzyć że on pisze z taką głębią.
George Boole był w wieku 16 lat asystentem nauczyciela w szkole. Dalej uczył się języków, a oprócz tego zainteresował się kościołem. Jednakże od 1831 roku wydaję się że obrał nowy kierunek w życiu, ponieważ otworzył nową szkołę i zaczął studiować matematykę na własną rękę. Aczkolwiek po czasie zrozumiał, że stracił 5 lat na samo naukę, zamiast skorzystać z pomocy innych.
A więc Boole studiował prace Laplace i Lagrange tworząc notatki, które potem stały się podstawą jego pierwszych prac.
Duncan Gregory zachęcał go do studiowania na Cambridge , ale Boole nie mógł tego zrobić, ponieważ musiał się opiekować rodzicami. Jednak zaczął publikować "Dziennik matematyczny Cambridge" przy okazji rozwijając swe zainteresowania algebrą. Opublikował algebraiczną metodę rozwiązywania zadań różniczkowych, dzięki czemu jego imię nabrało pogłosu.
Został przydzielony do katedry matematyki na Queens College w 1849 roku gdzie pracował do końca życia , uzyskują reputacje wybitnego i zaangażowanego nauczyciela .
W 1854 r opublikował "An investigation into the Laws of Thought, on Which are founded the Mathematical Theories of Logic and Probabilities" ,w którym stworzył podstawy teorii logikii i prawdopodobieństwa . Boole podszedł do logiki w nowy sposób, redukując jądro prostej algebry, i włańczając ją do matematyki. Wskazał analogię między symbolami algebraicznymi i tymi które reprezentują wartości logiczne. Zapoczątkowało to system algebraiczny nazywany algebrą Boola, który współcześnie jest stosowany w komputerach, układach cyfrowych itd..
Boode pracował również nad zdarzeniami różniczkowymi, opublikował prace: "Treatise on Differential Equations appeared" w 1859 roku . Wydał także pracę na temat generalnych metod w rachunku prawdopodobieństwa. Napisał około 50 prac z których jedna dotyczyła podstawowych własności liczb.
Został bardzo doceniony gdy jego geniusz się objawił. Uzyskał tytuły honorowe na uniwersytetach Dublin i Oxford , został wybrany na członka towarzystwa królewskiego w 1857 roku. Jego dosyć późna sława skończyła się szybko, umarł w wieku 50 lat.
Okoliczności jego śmierci opisał McFarlane: Pewnego dnia w 1864 wyszedł z swojej rezydencji i szedł na uczelnię w deszczu dwie mile, następnie dał wykłady w mokrym ubraniu. Zachorował na chorobę płuc i umarł.
Jego prace podziwiał De Morgan: System logiczny Boola jest jednym z wielu przykładów połączenia geniuszu z cierpliwością. Symbole, które zostały odziedziczone z algebry, wynalezione jako narzędzie do obliczeń, pozwalają wyrażać akt myśli, dostarczać gramatyki i słownictwa aby zdanie matematyczne było logiczne.
Algebra Boola jest używana w centralach telefonicznych, tworzeniu nowoczesnych układów cyfrowych. Jego rozmyślenia są podstawą współczesnej myśli komputerowej.