M-Blog

Schwarz Stefan

Schwarz Stefan

ur: 18 May 1914 in Nové Mesto - Słowacja

zm: 6 grudnia 1996 w Bratysławei - Słowacja


Stefan Schwarz do średniej szkoły uczęszczał w swym rodzinnym mieście. Już tam dostrzeżono jego talent do matematyki. Stał się on jasny dla wszystkich jego nauczycieli, a wyrażał się głębokością zainteresowania tym przedmiotem.

W 1932 wstąpił na Uniwersytet Karola w Pradze który założony został w 1348 przez cesarza Karola IV. Schwarz pozostał na uniwersytecie po studiach, jako absolwent bez tytułu, by uzskać doktorat pod nadzorem Karela Peter. W 1937 złożył pracę doktorską zatytułowaną: O podatności na redukcję wielomianów przez określone pole Jednakże w roku 1937 sytuacja w Czechosłowacji stała się poważna i napięta. We wrześniu1937 Hitler rozpoczął program ekspansji wschodu. Następnie w listopadzie 1937 poinformował swych wojskowych szefów o zamiarze najechania na Austrię i Czechosłowację. Po aneksji przez Niemcy Austrii w marcu 1938 Czechosłowacy wiedzieli, że będą następnymi w kolejce.

Hitler, Mussolini, Chamberlain i Daladier spotkali się w Monachium we wrześniu 29-30 1938 roku. Tam uzgodniony został traktat monachijski nakazujący, by rząd Pragi cedował do Niemiec całą Bohemię i Morawy wraz z ludnością, której liczba przekraczała połowę mieszkańców Niemiec. Po 15 marca 1939 Bohemia i Morawy zostały zajęte przez armię Hitlera i proklamowano protektorat Trzeciej Rzeszy.

Schwarz był Żydem i wiedział, że jeśli pozostanie w Pradze, jego życie będzie w niebezpieczeństwie. Z tego powodu W momencie przyjazdu Nazistów, gdy Bohemia i Moravia zostały zajęte, natychmiast opuścił Pragę i wrócił na Słowację, gdzie czuł się bezpieczniej. Tam rozpoczał pracę w nowej Politechnice Słowackiej w Bratysławie i wykładał tam do roku 1944. W 1943 opublikował 64 stronnicową pracę pod tytułem: O teorii półgrupy.

W maju 1942 Niemcy przejęli cały kraj, po czym nastąpiły masowe egzekucje. Wielu mieszkańców wysłano do obozów koncentracyjnych. W listopadzie 1944 miejscowi donosiciele wydali Schwarza Niemcom. Zatrzymano go i wywieziono do Oranienburg - Sachsenhausen. Był to obóz koncentracyjny w północno - zachodnim Berlinie. Z sumy około 200 000 więźniów, których tam przetrzymywano około 100 000 zmarło.

Wielu więźniów przeniesiono do innych obozów. Schwarz został wysłany do Buchenwald, obozu, który uzupełnił obóz koncentracyjny Sachsenhausen. W Buchenwald nie było żadnych komór gazowych, jednakże setki osób nadal umierały tam z powodu chorób, głódu, ataków i egzekucji. W kwietmiu 1945, kiedy Schwarz był bliski śmierci, wyzwolono obóz w Buchenwald i tym samym jego życie zostało uratowane. Niestety dwie siostry Schwarza nie przeżyły wojny, jedna zmarła w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, druga w obozie w Bergen - Belsen.

Pomimo swych przerażających doświadczeń podczas wojny, Schwarz szybko zaczął poświęcać swą energię do ponownego budowania systemu edukacji w swoim kraju. W 1946 wyznaczono go do Uniwerytstu w Bratysławie, w następnym roku wybrano na profesora Słowackiej Politechniki w Bratysławie. Kontynuował nauczanie tam, aż do odejścia na emeryturę w 1982. W latach 1966 - 1987 był Głową Matematycznego Instytutu Słowackiej Akademi Naukowej.

Odnośnie pracy badawczej Schwarza związanej z teorią półgrupy zostało napiane:- ... w swej dysertacji Schwarz rozważył podatność na redukcję wielomianów przez określone pole. Kontynuując swe badania, studiował arytmetykę w pierścieniu całości w polu liczby algebraicznej. To doprowadziło go do konieczności badania systemów zamkniętych pod operacją asocjacyjną i abstrakcyjną teorią ideałów w takich systemach. Krótko mówiąc, jego zainteresowanie w klasycznej algebrze i teorii liczb zaprowadziło go do abstrakcyjnych półgrup.

W dodatku do pracy nad półgrupami, teorią liczb i określonym polem, Schwarz zajmował się Macierzami zmiennych logicznych.

W 1968 Schwarz zorganizował pierwszą międzynarodową konferencję na temat półgrup. Podczas tej konferencji dyskutowano nad założeniem dziennika Forum Półgrup.

Zaczął on się ukazywać od 1970 roku i Schwarz stał się jego redaktorem od pierwszego numeru, kontynuując pracę do roku 1982.

Nie była to jego pierwsza redaktorska rola. Od 1945 był redaktorem Czechosłowackiego Matematycznego Dziennika i kontynuował jego redagowanie, aż do wieku prawie 80 lat. On też założył Matematyczno - Fizyczny Dziennik Słowackiej Akademi Naukowej w 1950 i prowadził redagowanie do 1990 roku części matematycznej dziennika, kiedy to oddzielił się on od części fizycznej, by stać się Słowacką Matematyką.

Między liczni honorami, które zostały przyznane Schwarzowi znajdowały się członkostwo w Czechosłowackiej Akademi Naukowej w 1952 i Słowackiej Akademi Naukowej w 1953. On też od 1965 do 1970 sprawował urząd prezydenta

Słowackiej Akademi Naukowej i vice - prezydenta od 1965 do 1970 Czechosłowackiej Akademi Naukowej.

W 1980 roku Schwarz otzrymał narodową nagrodę Słowackiej Socjalistycznej Republiki.

Schwarz miał doskonałą reputację jako nauczyciel i był bardzo lubiany przez swoich studentów, którzy doceniali pomoc i kierownictwo, które im dawał. Autorzy piszą:- "Ktoś, kto posłuchał wykładów Schwarza nie mógłby nie zauważyć, że tłumaczył on wszystko wyjątkowo jasno. Właśnie dlatego jego wykłady były tak popularne między studentami i inżynierami absolwentami. Mówiąc za studentem "Jeśli nie rozumiesz Schwarza, idź i studiuj cos odległego od matematyki ..."

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA