M-Blog

Kaplansky Irving

Kaplansky Irving

ur: 22 marca 1917 w Toronto - Kanada

zm: 25 czerwca 2006 w Los Angeles - USA


Już od dzieciństwa Irving interesował się muzyką i to zainteresowanie towarzyszyło mu przez całe życie. Zaszczycał on konferencje swą grą na pianinie i taką samą radością z jaką muzykował, pracował nad matematyką. Irving wiedział już od wczesnej młodości, że to matematyka, nie muzyka, będzie jego życiem.

Uczęszczał na Uniwersytet w Toronto, gdzie w 1938 skończył studia licencjackie. Już jako student wykazał się wielkim potencjałem w dziedzinie matematyki, będąc w zwycięskiej zespolepierwszego konkursu im. W.L.Putnama,konkursu matematycznego dla studentów Stanów Zjednoczonych i Kanady.

W 1940 Kaplansky otrzymał tytuł magistra na Uniwersytecie w Toronto i kontynuował swe studia na Uniwersytecie w Harvardzie po otrzymaniu Stypendium Putnama (był on pierwsza osobą, która otrzymała tę nagrodę).W 1941 ,rok po uzyskaniu obywatelstwa amerykańskiego, został mu przyznany przez Harvard tytuł doktora. Promotorem jego pracy doktorskiej zatytułowanej "Maximal Fields with Valuations" ,był Mac Lane. Tego samego roku Kaplansky był także mianowany Benjamin Peirce Instructor w Harvardzie i pełnił tę funkcję aż 1944r.

Lata 1944-45 Kaplansky spędził w Grupie Matematyki Stosowanej Rady Obrony Narodowej w Uniwersytecie Columbia, zanim przeniósł się w 1945 na Uniwersytet w Chicago. Tutaj spędził najwięcej czasu swojej naukowej kariery i był mianowany na profesora. W latach 1962-67 był on kierownikiem Katedry w Chicago .W 1969 został mianowany George Herbert Mead Distinguished Service Professor Uniwersytetu Chicago gdzie pozostał, aż do przejścia na emeryturę w 1984.

Pomimo zajmowania ważnych stanowisk zawsze był dostępny zarówno dla współpracowników, jak i dla studentów.Swych rozmówców zastanawiał ideami, wynikiem spotkania z nimi było postawione pytanie. Po przejściu na emeryturę w 1984, Kaplansky udał się do Kalifornii, gdzie został kierownikiem Instytutu Badawczego Nauk Matematycznych na Uniwersytecie w Kalifornii, Berkeley.

Kaplansky zajmował się szeroko pojętą matematyką, choć głównie poświęcił się algebrze. Miał swój wielki wkład w teorię pierścieni, teorię grup i teorię pól. Jego książka Infinite Abelian Groups była pisana w czasie, kiedy ta dziedzina matematyki cieszyła się małym zainteresowaniem ale teraz rozwinęła się do głównej dziedziny rządzącej się swoimi prawami. Podobnie, wiele jego książek stanowi piękne wprowadzenie do wielu różnych dziedzin algebry i jest cenionych za swą zrozumiałość, styl i piękno przez wielu studentów i absolwentów.Kaplansky nie używa wielu słów, porusza liczne tematy i dochodzi do sedna ważnych idei.Wśród jego książek są m.in.:

  • Infinite Abelian Groups

  • Fields and rings (2nd ed, 1972)

  • An introduction to differential algebra (1957)

  • Commutative rings (1970)

  • Lie algebras and locally compact groups (1971)

Kaplansky otrzymywał liczne nagrody. Przez wiele lat zasiadał w Amerykańskim Towarzystwie Matematycznym, będąc członkiem jego Rady w latach 1951-53, wiceprezydentem w 1975, i zaraz po swym przejściu na emeryturę,podczas posiedzenia 1985-86 był wybrany na prezydenta Towarzystwa. Na wiele różnych sposobów Kaplansky przysłużył się Towarzystwu, szczególnie w dziedzinie publikacji Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego. Był członkiem komitetu redakcyjnego:

  • The Bulletin of the American Mathematical Society1945-1947, 1979-1985

  • The Proceedings of the American Mathematical Society1957-1959

Oprócz tego wkładu na rzecz Towarzystwa Kaplansky służył swymi zdolnościami lingwistycznymi. W latach 1949-1958 był członkiem Komitetu Tłumaczeń z języka rosyjskiego i innych języków słowiańskich, a w 1977-78 był w Komitecie Terminologicznym.

Kaplansky był nagrodzony Stypendium Guggenheima i wybrany do Narodowej Akademi Nauk oraz Amerykańskiej Akademi Sztuk i Nauk. W 1987 został honorowym członkiem Londyńskiego Towarzystwa Matematycznego. Dwa lata później, w 1989, Amerykańskie Towarzystwo Matematyczne wyraziło uznanie dla całokształt jego pracy,której ważnym elementem było również prowadzenie doktorantów, przyznając Kaplanskiemu jedną z trzech Nagród Steele.

W uzasadnieniu przyznania nagrody można znaleźć doskonałe podsumowanie wielu osiągnięć Kaplansky'ego: ... dokonał on wielu przełamowych zmian w matematyce i zainspirował pokolenia młodszych matematyków. Jego wczesne prace obejmują teorię liczb, statystykę, kombinatorykę, teorię gier jak również jego główne zainteresowanie-algebrę przemienną.Zakończył on rozwiązanie problemu Kurosh'a na algebrach algebraicznych ograniczonego stopnia i rozważał nad wieloma pytaniami dotyczącymi dziedziny algebry Banacha, zawsze z punktu widzenia znawcy algebry. ...

Kaplansky nie mógł być obecny podczas Letniego Zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego w 1989r.by odpowiedzieć osobiście na zacytowane powyżej słowa. Jednakże udzielił pisemnej odpowiedzi, która była przeczytana na spotkaniu. Przyznał w niej, że ?cytat.....zbyt mu pochlebia", ale także dał parę dobrych uwag, które chciał wydrukować i warto jedną z nich tutaj przytoczyć : ... poświęć trochę czasu w ciągu dnia aby nauczyć się czegoś nowego, co nie jest związane z problemem, nad którym aktualnie pracujesz (pamiętaj ,że brak powiązania może być tymczasowy) i czytaj mistrzów.

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA