Fubini Guido
ur: 19 stycznia 1879 w Wenecji - Włochy
zm: 6 czerwca 1943 w Nowym Jorku - USA
Lazzaro Fubini, ojciec Guido Fubini'ego był nauczycielem matematyki w Scoula Macchinisti w Venice, więc Guido posiadł matematyczne pochodzenie i był pod wpływem matematyki w dzieciństwie. Uczęszczał do liceum w Venice, gdzie okazał się zdolnym matematykiem, i stało się jasne, że zwiąże swoją przyszłą karierę z tą dziedziną nauki.
W 1896r. Fubini wstąpił do Scuola Normale Superiore di Pisa. Był uczony przez Dini'ego i Bianchi'ego, którzy mieli wpływ na to, iż Fubini rozpoczął badania w dziedzinie geometrii. Przedstawił swoją pracę doktorancką na temat:"Pararelizmu Clifford'a w przestrzeniach eliptycznych" w 1900r. Los sprzyjał Fubiniemu, gdyż jego nauczyciel Bianchi właśnie w tym czasie publikował swoją ważną pracę na temat geometrii różniczkowej i zawarł w niej rozważania nad wynikami teorii Fubini'ego. Rozprawa ta ukazała się w 1902r.
Fubini pozostał w Pizie, aby kształcić się jako nauczyciel uniwersytecki. Większość matematyków na tym etapie kariery rozwija swoją pracę nad tematem zawartym w pracy doktoranckiej. Ale nie Fubini. Fubini zajął się zupełnie nowym tematem - harmonijne funkcje w przestrzeniach stałych krzywych.
W październiku 1901r. Fubini rozpoczął pracę jako wykładowca na Uniwersytecie Catania na Sycylii. Wkrótce potem przeniósł się na Uniwersytet Genoa. W 1908r. Fubini osiadł w Turynie, gdzie wykładał na Politechnice oraz Uniwersytecie Turyńskim.
Zainteresowania Fubini ego były wyjątkowo rozległe, ewoluując od jego wczesnej pracy na temat geometrii różniczkowej do analizy. W tej dziedzinie pracował nad równaniami różniczkowymi, funkcjami analitycznymi i funkcjami zmiennych złożonych. Prowadził zajęcia na te tematy z analizy zarówno na Politechnice, jak i na Uniwersytecie Turyńskim. Podczas I Wojny Światowej analizował dokładność strzałów artyleryjskich i te odkrkycia poprowadziły go do pracy nad akystyką i elektrycznością.
Zbliżał się do końca swojej kariery, kiedy sytuacja polityczna we Włoszech nagle postawiła go w wyjątkowo trudnej sytuacji. Pomimo problemów, jakie nękały Żydów w Niemczech od 1933r. wydawało się, że Włochy nie pójdą tą samą drogą. Do 1934r. Mussolini odnosił się do Niemiec i Narodowego Socjalizmu Hitlera z nieufnością. Mówił, iż jest: "... stu procentowym rasizmem: Wczorajprzeciwko cywilizacji chrześcijańskiej, dzisiaj przeciw cywilizacji Turyńskiej, jutro, kto wie, przeciw cywilizacji całego świata."
Jednak wkrótce Mussolini przekonał się, iż musi pójść drogą nazizmu. Żydzi we Włoszech zostali pozbawieni pozycji i wpływów w rządzie, bankowości i edukacji. Fubini był zmuszony opuścić swoje posady na uczelniach w Turynie.
Początkowo Fubini nie zamierzał opuścić kraju, ale miał dwóch synów inżynierów, zdecydował, iż nie mają oni przyszłości w kraju, gdzie oficjalną polityką jest antysemityzm. Kiedy otrzymał zaproszenie z Instytutu w Princeton w roku 1939, Fubini podjął decyzję, jego zdaniem najlepszą dla całej rodziny. Wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych natychmiast, chociaż Fubini miał w tym czasie problemy zdrowotne. Jednak mimo tych problemów Fubini uczył przez kilka lat w Nowym Jorku, ale po pięciu latach emigracji zmarł na serce.
Jak wspomniano wcześniej zainteresowania matematyczne Fubini'ego były rozległe. Poza obszarami analizy, pracował również nad rachunkiem zależności, gdzie analizował ograniczenie Weierstrass'a całek do całek Lebesque'a, pracował także nad pojęciem powierzchniowych całek. Innym tematem, nad którym pracował były nie-linearne integralne równania.
Fubini także pracował nad teorią grup. W szczególności analizował linearne grupy, oraz grupy automorficznych funkcji. Jego zainteresowania obejmowały grupy ciągłe, gdzie analizował metrykę grup. W zakresie nie-euklidesowych przestrzeni rozszerzył wyniki Appell'a i Mittag-Leffler'a. Jego najważniejsza praca była na temat rzutowej geometrii, gdzie użył rachunku różniczkowego.