Winkler Wilhelm
ur: 29 czerwca 1884 w Pradze - Czechy,
zm: 3 wrzesień 1984 w Wiedniu - Austra
Wilhelm Winkler, ojciec Julius Winkler, był nauczycielem muzyki w Pradze, jego matką była Anna Winkler. Pochodził z dużej niemieckiej rodziny, z ośmiorga rodzeństwa Wilhelm był czwartym dzieckiem. Wielkość rodziny osłabiła finanse Juliusza i Anny Winkler więc Wilhelm musiał pracować od czasu gdy miał 13 lat. Uczęszczał do Kleinseitner Gimnazjum i wtedy wstąpił do niemieckojęzycznego Uniwersytetu Karl Friedrich w Pradze, by studiować prawo. Był to czas trudności finansowych dla Winklera. Po ukończeniu studiów, Winkler krótko praktykował prawo, zgłosił się na ochotnika na rok do armii Austriackiej. Po roku w armii wrócił do cywilnego życia, pracował w Czeskim Urzędzie Statystycznym.
W 1909 zaczął poważnie studiować statystykę i matematykę, uczęszczając na zajęcia na uniwersytecie i zaawansowane kursy matematyki w Wyższej Szkole Technicznej w Pradze. Był to okres czasu, w którym [Leading ...]: ... jego zainteresowanie w stosowaniu metod statystyk matematycznych w społecznych i ekonomicznych dziedzinach ciągle rosło.
Jednakże Winkler nie był zadowolony ze znaczenia statystyki w centralnej Europie. Zapisał swoje wspomnienia (patrz [L Schmetterer, Wilhelm Winkler, 1884-1984, J. Roy. Statist. Soc. A 148 (1985), 67.]):- Wkrótce odkryłem, że Niemiecka literatura statystyczna nie oferowała zbyt wiele ciekawych pozycji. Nowe życie weszło do statystyki z Anglii i Rosji.
Z wybuchem I wojny światowej w 1914, Winkler wstąpił do Austriackiej armii. Został uhonorowany dwoma medalami za dzielność, wcześniej będąc rannym, w listopadzie 1915. Trafił do szpitala w Pradze, gdzie przez sześć miesięcy odzyskiwał zdrowie. W tym czasie spotkał jednego ze swoich byłych nauczycieli, który pracował w Ministerstwie Wojny w Wiedniu. Zaproponował on Winklerowi, by dołączył do naukowego zespołu Ministerstwa Wojny do spraw gospodarki wojny. W czerwcu 1916 Winkler zaczął pracę z komitetem w Wiedniu.
Kiedy wojna się skończyła w 1918 Winkler został Sekretarzem Stanu, ale jego postępowe poglądy spowodowały, że był niepopularny wśród pewnych tradycyjnie myślących kolegów na stanowiskach. Jako sekretarz i członek austriackiej delegacji Winkler wziął udział w Konferencji Pokojowej na Wersalu w 1919. Od 1921 Winkler rozpoczął z powodzeniem podwójną karierę. W 1920 roku został przyjęty do Austriackiego Centralnego Biura Statystycznego, a od 1921 zaczął nauczać na Uniwersytecie Wiedeńskim.
Wcześniej ? w 1918 roku Winkler poślubił Clarę Deutch. Kariery Winklera rozwijały się równolegle. Został on awansowany na Dyrektora Wydziału Statystyki Ludności w 1925, a w 1929 został nadzwyczajnym profesorem na uniwersytecie. N L Johnson i S Kotz [Leading ...] piszą:- Kariera Winklera jest nadzwyczajną koniunkcją działalności w dwóch głównych kulach - praktyczne potrzeby rządu i intelektualnej surowości badań naukowych. Kariera Winklera jest godnym uwagi połączeniem działalności w dwóch głównych sferach - praktycznych potrzebach rządu i intelektualnych użytkach na rzecz badań naukowych.
Praca Winklera w statystyce spotkała się z międzynarodowym uznaniem. Jednakże rzeczy miały zmienić się raczej dramatycznie. Porozumienie w Monachium w 1938 roku spowodowało, że duża część republiki czechosłowackiej poddała się Niemcom. Oddziały niemieckie z Hitlerem na czele weszły do Austrii 12 marca 1938 roku i ustanowiły nazistowski rząd. Na Winklera położono nacisk polityczny, zmuszono go podać się do dymisji , zarówno z rządowego stanowiska jak i z uniwersyteckiej profesury. Nadszedł niezmiernie trudny okres w życiu Winklera - lata II wojny światowej. Pomimo cierpień jakich on i jego rodzina doznali, Winkler pracował nad książką: ?Basic Course in Demography?, która w końcu została opublikowana w 1956.
Gdy wojna się skończyła w 1945, Winkler został przywrócony na posadę na uniwersytecie , został również mianowany na stanowisko przewodniczącego na Uniwersytecie Wiedeńskim. Odszedł ze stanowiska w 1949 roku, ale kontynuował pracę na różnych innych stanowiskach takich jak np. Dziekan Wydziału Prawa (do 1955 roku). Schmetterer pisze [L Schmetterer, Wilhelm Winkler, 1884-1984, J. Roy. Statist. Soc. A 148 (1985), 67.]:- Winkler opublikował 20 książek i około 200 prac naukowych objaśniających szeroki zakres statystyki teoretycznej i stosowanej. Został uznany jako wybitny statystyk i otrzymał dużo Austriackich i zagranicznych wyróżnień i odznaczeń.