Lambert Johann Heinrich
ur: 26 sierpnia 1728 w Miluzie - Francja
zm: 25 września 1777 w Berlinie - Niemcy
Lamber pochodził z Miluzy w Alzacji, która do rewolucji francuskiej należała do Konfederacji Szwajcarsiej, (sam Lambert nazywał się Mulhusino-Helvetus [Miluzo - Szwajcar]). Jako syn biednego krawca, zmuszony od dzieciństwa do zarabiania na życie przepisywaniem rękopisów, Lambert zdobył, głównie jako samouk, głęboką wiedzę we wszystkich dziedzinach nauki i znalazł się w gronie wybitniejszych uczonych XVIII w.
W dziedzinie fizyki dał początek fotometrii, w dziedzinie astronomii prowadził badania nad mechaniką niebieską , w zakresie matematyki miał wałne osiagnięcia w teorii liczb, algebrze, analizie, teorii równoległych, nauce o perspektywie itd. Pisał także o problemach filozoficznych.
Przez kilka lat Lambert pracował w monachijskiej Akademii Nauk założonej w roku 1759 a od roku 1764 w Akademii Berlijskiej (przyjaznił się tu z Eulerem i Lagrande'm). Lambert udowodnił w dw?ch pracach z roku 1766 niewymierność e w "Tymczasowych wiadomościach dla tych, co poszukują kwadratury i rektyfikacji koła", wydrukowanej w drugim tomie "Przyczynków do matematyki i jej zastosowań" i bardziej szczegółowo, w Rozprawie o niektórych ważnych własnościach wielkości przestępnych kołowych i logarytmicznych".
Oryginalnym punktem dowodów Lamberta były rozwinięcia w ułamki ciągłe liczb e, (e+1)/(e-1) i niektórych innych, znalezione wcześniej przez Eulera ( dla e rozwiniecie takie podał juz Cotes w roku 1714), a także sposoby przekształcenia szeregów nieskończonych w ułamki ciągłe, pochodzące od tegoą Eulera.
Matematyk ten stworzył pierwsze systematyczne dzieło na temat funkcji hiperbolicznych. Parę lat wcześniej zajmował sie tym Vincento Riccoli.Lambert jest także odpowiedzialny za wiele innowacji w badaniach nad ciepłem , jak również za teorią probilistyki.
Dzieła Lamberta:
-
"Tymczasowe wiadomości dla tych, co poszukują kwadratury i rektyfikacji koła"
-
"Rozprawa o niektórych ważnych własnościach wielkości przestępnych kołowych i logarytmicznych."