De Witt Johan
ur: 24 września 1625 w Dordrechcie - Holandia
zm: 20 sierpnia 1672 w Hadze - Holandia
Johan de Witt uczęszczał do szkoły Beeckmana w Dordrecht. W 1641 roku rozpoczął studia prawnicze na uniwersytecie w Leiden. Na uczelni wykazywał się niesamowitymi zdolnościami, szczególnie w matematyce i prawie. W 1645 roku Johan z młodszym bratem, Korneliuszem, zwiedził: Francję, Włochy, Szwajcarię i Anglię, a w drodzej powrotnej Johan zamieszkał w Hadze, gdzie pracował jako adwokat. Obronił doktorat z prawa na Uniwersytecie w Angers w 1645 roku.
De Witt był krewnym van Schootena i przez jakiś czas nawet u niego mieszkał. W 1650 roku de Witt został mianowany przewodniczącym przedstawicielstwa Dordrechtów w rządzie Holandii. Trzy lata póżniej został wybrany na stanowisko Wielkiego Pensjonariusza Holandii. Jako Pensjonariusz Holandii, de Witt korzystał ze swych zdolności matematycznych do rozwiązywania problemów finansów i budżetu republiki. De Witt przyniósł Holandii pokój z Anglią w 1654 roku, dzięki czemu zapewnił republice bogactwo.
Napisał takie dzieła jak:
-
The Worth of Life Annuities Compared to Redemption Bonds
-
Elementa curvarum linearum(1659-61).
Gdy wojna z Anglią znów wybuchła w 1665 roku de Witt był wstanie wywalczyć bardzo satysfakcjonijące ustalenia traktatu w Bredzie (1667). Wykazał się też dużymi zdolnościami politycznymi gdy w 1668 roku Dania, Angli i Szwecja zawiązały trójporozumienie. W 1672 roku Francja zaatakowała i zaczęly się demonstracje przeciwko de Wittowi. Jego brat Korneliusz został aresztowany 24 lipca, a dwa tygodnie póżniej de Witt zrezygnował ze stanowiska Pensjonariusza Holandii. Gdy Johan był na odwiedzinach u brata w więzieniu, mężczyzn zaatakował i zabił tłum.