M-Blog

Wagner i liczba 13

Matematyka i Muzyka WAGNER

 

Co ma słynny kompozytor Richard Wagner wspólnego z liczbą 13?

 

Na pewno wielu z Was nie raz próbowało szukać jakiś ciekawych zależności między liczbami, dopatrywać się jakiś związków między liczbami a wydarzeniami. BYć może wykonywaliście różne działania na liczbach, aby w jakiś sposób wyszedł taki wynik, który wzbudzi nasze emocje, a co za tym często idzie, przyczyni się do tworzenia różnych teorii, i to od teorii czysto matematycznych, aż do teorii magicznych czy wręcz spiskowych.

A zatem pobawmy się i my tymi liczbami. Ale najpierw w tym celu przybliżę Wam postać słynnego niemieckiego kompozytora Richarda Wagnera.


 

wagner

Richard Wagner


Wagner urodził się 22 maja 1813 w Lipsku, a zmarł 13 lutego 1883 w Wenecji. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców dramatu muzycznego. Był dyrygentem i teoretykiem muzyki okresu romantyzmu. Był reformatorem muzyki operowej. Kontynuując artystyczne poszukiwania tworzył dramaty muzyczne, z których najsłynniejsze to Lohengrin, Tristan i Izolda, misterium sceniczne Parsifal oraz tetralogia Pierścień Nibelunga. Wagner zasłynął też jako nowator w dziedzinie harmonii, wykorzystując maksymalnie możliwości tkwiące w systemie dur-moll, oraz w sztuce orkiestracji, m.in. konstruując i wykorzystując tubę wagnerowską.


tuba wagnerowska

Tuba wagnerowska


Inspiracji tematycznych szukał w dawnej literaturze niemieckiej, w mitach germańskich i celtyckich, eksponując zarówno rolę wybitnej jednostki (Holender tułacz), uwikłanej w sprzeczności losu i konieczności historycznych, jak też witalne możliwości tkwiące w zbiorowości (Śpiewacy norymberscy). Istotną rolę w Wagnerowskiej koncepcji ludzkiego losu pełni element tragiczny, pojmowany zgodnie z poglądami Nietzschego: jako zmaganie się podłości i wzniosłości, słabości i siły, wybitności i prostactwa. Muzyka Wagnera wzbudza skrajne reakcje, a przez jej entuzjastów otaczana jest wręcz kultem. Muzyka Wagnera, podobnie jak poglądy Nietzschego, była utożsamiana z gloryfikacją etosu germańskiej dominacji. Uważa się, że stało się tak dlatego, że zaaprobowała je oficjalnie (jako nieliczne z dziewiętnastowiecznej tradycji niemieckiej) propaganda III Rzeszy, a żarliwym wielbicielem Wagnera był Adolf Hitler. (źródło: wikipedia.org)

 

A teraz trochę matematyki!

Oto kilka bardzo ciekawych faktów dotyczących Wagnera i liczby 13, którą już pewnie zauważyliście w jego dacie urodzenia i śmierci.

 

Wagner urodził się w 1813 roku i zmarł 13 dnia miesiąca. Na jego imię i nazwisko (Richard Wagner) składa się 13 liter, a suma liczb w roku urodzenia 1813 wynosi 13. Pełna data jego śmierci to 13 dzień 2 miesiąca 83 roku, co daje to dwukrotne pojawienie się liczby 13, a mianowicie najpierw mamy widoczną 13, a następnie 2 + 8 + 3 = 13. Wagner skomponował 13 oper. Zdecydowany wpływ wywarł na nim utwór Freischutz Webera, który został ukończony 13 maja 1820 r. Po raz pierwszy utwór ten wykonano w Dreźnie w domu Wagnera w 1822 r. (1 + 8 + 2 + 2 = 13). Weber zmarł, gdy Wagner miał 13 lat. Pierwszy publiczny występ Wagnera jako młodego muzyka datuje się na rok 1831 (1 + 8 + 3 + 1 = 13). W tym czasie był on studentem muzyki na Uniwersytecie w Lipsku.

Teatr w Rydze, w którym został dyrektorem, został otwarty 13 września 1837 roku. Tam również rozpoczął komponować utwór Rienzi, który ukończył w Paryżu w 1840 r. (1 + 8 + 4 = 13). 13 kwietnia 1844 roku ukończył utwór Tannhauser, który został wykonany w Paryżu 13 marca 1861, a 13 sierpnia 1876 rozpoczął pierwszą prezentację swoich dramatów Bayreuth.

Wagner został zesłany z Saksonii na 13 lat. 13 września 1882 roku był jego ostatnim dniem w Bayreuth przed wyjazdem do Wenecji. Wagner ostatni raz widział Liszta w Wenecji 13 stycznia 1883 roku, a ostatecznie zmarł 13 lutego, w 13 roku nowej konfederacji niemieckiej.

Czy Wagner wiedział, że liczba 13 towarzyszyła mu przez całe życie? Tego nie wiemy, ale matematycy lubią czasem analizować różne biografie pod kątem ciekawych związków liczbowych. Na pewno sami przyznacie, że Wagner i liczba 13 to ciekawa para.


 

 

 

 

 

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA