M-Blog

 
Nadchodzi Dzień Matematyki!
Wydawnictwo PWN ma dla Ciebie wyjątkowe propozycje! Bogata oferta książkowa przygotowana na tę okoliczność zachwyci każdego miłośnika liczb i wzorów. Niezależnie od poziomu zaawansowania, znajdziesz coś dla siebie. Nie zwlekaj! Sprawdź rekomendowane pozycje i rozwijaj swoje matematyczne umiejętności już teraz!
Wpisz kod Teacher5 a otrzymasz RABAT!
600x154 Ksiegarnia PWN

Matematyczno-muzyczne sudoku

MATEMATYCZNO - MUZYCZNE SUDOKU

 

 

 

O Sudoku słyszał chyba każdy. To łamigłówka, której celem jest wypełnienie diagramu 9 × 9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów 3 × 3 (zwanych ?blokami? lub ?podkwadratami?) znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9. Słowo sudoku pochodzi z języka japońskiego: ??, co czytamy od s?ji wa dokushin ni kagiru, czyli cyfry muszą być pojedyncze.

 

Podstawowe metody rozwiązywania Sudoku:

 

Metoda 1

Polega na znajdowaniu miejsca, gdzie w obrębie małego kwadratu 3 × 3 pasuje dana cyfra na zasadzie eliminacji rzędów i kolumn, w których ta cyfra znajduje się w innych kwadratach.

 

Metoda 2

Polega na dopełnianiu rzędu, kolumny lub kwadratu 3 × 3 cyframi od 1 do 9.

 

 

Przygotowałem kilka zadań sudoku, ale w nieco nietypowej formie - liczby zostały zastąpione elementami muzycznymi. Zapraszam do rozwiązania poniższych zadań.

 

 

 

 


 

Zadanie 1

 

Stosując zasady sudoku uzupełnij tabelę używając następujących symboli

 

         

        

 

 

 


 

Zadanie 2

Stosując zasady Sudoku uzupełnij tabelę używając następujących symboli:

 

        

 

 


 

Zadanie 3

Stosując zasady sudoku uzupełnij tabelę używając następujących ilustracji z kompozytorami. Dodatkowo postaraj się rozpoznać kompozytora.

 

 

    

    

 

 

 

 

 


 

Zadanie 4

To zadanie jest trochę trudniejsze, bo należy uzupełnić tabelę 12 x 12 pól. Do tego celu użyj nut ze skali równomiernie temperowanej składającej się z dwunastu dźwięków:

 

 

 

 


 

Zadanie 5

Uzupełnij tabelę wg zasad sudoku, używając nazwisk kompozytorów: Bach, Mozart, Strauss, Debussy, Chopin, Mendelson, Vivaldi, Czajkowski, Beethoven.

 

 

 

Tomasz Grębski 2019

 


 

 

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA