Krzywe stożkowe w codziennym życiu

Artykuł:

"Krzywe stożkowe w codziennym życiu"

autor: Tomasz Grębski

Matematyka nr 5, 2015

 

 

Streszczenie

 

    Krzywe stożkowe to temat dość dobrze znany w matematyce i nie tylko. Ja chciałbym zwrócić uwagę na występowaniu tych krzywych w codziennym życiu, na ich piękne krzywizny, które są przyjemne dla oka, na ich świadome wykorzystanie w architekturze. Odkąd poznałem te obiekty w szkole minęło trochę czasu i zauważyłem bardzo duże zastosowanie ich w tym czasie, m.in. w nowoczesnej architekturze.
    Krzywa stożkowa to zbiór punktów powstałych na przecięciu powierzchni stożka płaszczyzną. Kształt tych krzywych zależy od kąta pod jakim płaszczyzna ta przecina stożek. Za twórcę teorii krzywych stożkowych uważa się Menaichmosa (ok. 380 p.n.e. - ok. 320 p.n.e.) greckiego matematyka, ucznia Eudoksosa i przyjaciela Platona. Natomiast nazwy elipsa, parabola czy hiperbola wprowadził grecki matematyk i astronom Apoloniusz z Pergi (ok. 260 p.n.e. ? ok. 190 p.n.e.). Początkowo w ogóle nie widziano żadnego zastosowania krzywych stożkowych. Dopiero w XVII wieku Jan Kepler udowodnił, że planety krążą po torach eliptycznych, a Słońce znajduje się w jednym z ognisk (I prawo Keplera).
Krzywe stożkowe wokół nas otaczają. Współczesna architektura można powiedzieć, że jest dość ?krzywa?, ale te krzywizny są matematycznie przemyślane i pięknie komponują się z otoczeniem. Ale nie tylko architektura je stosuje. Widzimy też, ze w życiu codziennym mamy z nimi do czynienia. Zachęcam do szukania krzywych stożkowych wokół Was, a jak już zauważycie taką krzywą, to spróbujcie rozpoznać czy to jest elipsa, parabola czy hiperbola. W artykule również wiele " krzywych" zdjęć.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA