Podstawianie zmiennej pomocniczej w równaniach i nie tylko

 

Podstawianie zmiennej pomocniczej w równaniach i nie tylko.
Zadania z rozwiązaniami

 

Autor:

Tomasz Grębski

 

Wydawca: Oficyna Edukacyjna * Krzysztof Pazdro

Numer ISBN: 978-83-7594-139-5
Wydanie: Wydanie I, Warszawa 2016 r.
Oprawa: miękka
Wymiary: 165 x 235 mm
Liczba stron: 128
 

Opis

W rozwiązywaniu równań, nierówności i układów równań potrzeba znajomości różnych metod, m.in. podstawienia zmiennej pomocniczej. Jest to zwykle wielkie ułatwienie w rozwiązaniu zadania, czasem wręcz jedyna skuteczna metoda. Jednak użycie nowej zmiennej często wymaga też wprowadzenia odpowiednich założeń lub dodatkowych warunków, w szczególności w zadaniach z parametrem i wartością bezwzględną.
Niniejszy zbiór powstał na podstawie wieloletniego doświadczenia autora, który od wielu lat prowadzi dodatkowe zajęcia z matematyki i tego typu zadania często rozwiązywał z uczniami.
Zbiór zawiera 105 zadań z pełnymi rozwiązaniami oraz 98 zadań do samodzielnego rozwiązania; te ostatnie umieszczone są na końcu poszczególnych rozdziałów. Wskazówki i odpowiedzi do zadań do samodzielnego rozwiązania są na końcu książki. W każdym rozdziale umieszczone są zadania o różnym stopniu trudności, odpowiednio oznaczone. Aby móc się zmierzyć z tymi zadaniami, trzeba ? naturalnie ? mieć pewną elementarną wiedzę na temat równań, nierówności i układów równań.
Książka przyda się uczniom przygotowującym się do egzaminu maturalnego lub do konkursów matematycznych. Stanowi nieodzowną pomoc dla nauczycieli w pracy na lekcjach czy kółkach. Opanowanie metody podstawiania ułatwi naukę także na studiach wyższych.

 

Kliknij TUTAJ, aby zamówić książkę.

 

Książka do nabycia również w księgarniach na terenie całego kraju oraz księgarniach internetowych.

 

 

Wywiad z autorem (lubelska TV)

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA