Dawne matury - 1990 woj. chełmskie


1990 woj. chełmskie - licea ogólnokształcące o profilu podstawowym, bilogiczno-chemicznym, pedagogicznym oraz technika 5-letnie młodzieżowe


Zadanie 1.

Trzy liczby sa kolejnymi wyrazami ciagu arytmetycznego. Gdy do pierwszej z nich dodamy 8 , a drugą i trzecia pozostawimy bez zmiany, to wtedy otrzymamy kolejne wyrazy ciągu geometrycznego, których suma wynosi 26. Znaleźć te liczby.

Zadanie 2.

Zbadaj przebieg zmienności funkcji

$$f(x)=\frac{a x}{b x^2-1}$$

i sporządź jej wykres wiedząc, że $$f(2)=\frac{2}{3}, f(-3)=-\frac{3}{8}$$. Dla jakich wartości argumentu $$x$$ wartości funkcji są mniejsze od $$\frac{2}{3}$$ ?

Zadanie 3.

Ramiona kąta o mierze $$\alpha=\frac{\pi}{3}$$ rad przecięto prostą prostopadlą do jednego z ramion kąta i wpisano dwa kola styczne do obu ramion tego kąta i do prostej prostopadlej. Obliczyć stosunek pól tych kól.

Zadanie 4.

Mamy dwie urny z kulami. W kaźdej jest 5 kul czarnych, 10 czerwonych i 6 bialych. Oblicz prawdopodobieństwo, że ciągnąc po jednej kuli z każdej urny wylosujemy dwie kule tego samego koloru.

Zadanie 5.

Dana jest funkcja $$y=\sqrt{25-x^2}$$ oraz punkt należący do jej wykresu o odciętej 3. Styczna do wykresu funkcji w tym punkcie odcina między osiami współrzędnych trójkąt. Napisz równanie okręgu opisanego na tym trójkącie.

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA