Halphen Georg
ur: 30 października 1844 w Rouen - Francja
zm: 23 maja 1889, Versailles - Francja
Żył w Francji w dobie ważnych wydarzeń politycznych, które miały na niego znaczący wpływ. Jego ojciec zmarł w 1848 roku. Krótko po tym mały George przeniósł się wraz z matką z Rouen do Paryża, gdzie się wychował. Uczęszczał do Lycee Saint-Luis. Szkołę ukończył w 1862 roku i rozpoczął naukę w Ecole Polytechnique. Jednak wojna francusko- niemiecka zmusiła go do przerwania studiów.
Halpchen walczył w francuskiej armii. Służył swojemu krajowi z oddaniem nawet wtedy, gdy stało się jasne, że Francja dysponowała nieporównywalnie mniejszymi siłami niż Prusy. Francuskie wojska zostały pokonane w bitwie pod Sedanem. 2 września 83 tysiące Francuzów poddało się. Dwa tygodnie później Niemcy oblegli Paryż, który skapitulował 28 stycznia 1871 roku. Warunki traktatu pokojowego były upokarzające dla Francji.
Po zakończeniu służby wojskowej George-Henri wziął ślub z córką Henriego Arona. Mieli siedmioro dzieci: trzy córki i czterech synów. W 1872 roku Halphen został dopuszczony do powtarzania Ecole Polytechnique i bardzo szybko osiągnął konkretne rezultaty, dzięki którym został zauważony przez światowe grono matematyków.
Pierwszym docenionym efektem pracy Halphena był jego wniosek z 1873 roku z problemu Chaslesa. Odpowiedział tym samym na pytanie: Mając daną rodzinę krzywych drugiego stopnia zależną od jednego parametru, ile z nich spełnia dane założenia? Chasles opracował metodę rozwiązywania tego typu dylematów, ale dowód jego twierdzenia był niepełny. Halphen pokazał, że Chasles był zasadniczo poprawny w swoim rozumowaniu, ale restrykcje określające typ osobliwości były konieczne. Rozwiązanie Halphena było bardzo pomysłowe.
Halphen rozważał problem przeliczalności inaczej niż mu współcześni. Zdefiniował pojęcie właściwych i niewłaściwych wniosków do rozwiązaniw problemu przeliczalności równań drugiego stopnia. Następnie sklasyfikował punkty osobliwe krzywych zamkniętych