Green George
ur: 14 lipca 1793 w Nottingham - Anglia
zm: 31 maja 1841 w Nottingham - Anglia
Lata czterdzieste dziewiętnastego wieku były dla matematyki angielskiej początkiem długo oczekiwanego ożywienia. Działalność matematyczna Hamiltona, Greena, Cayleya, Sylvestera, Salmona i innych wydała owoce, których jakość mogła konkurować wreszcie z równoległymi pracami matematyków na kontynencie. Wiele z tych prac miało charakter pionierski i do takich właśnie zaliczały się osiągnięcia Greena. Urodzony w roku 1793 w Sneinton koło Nottingham, George Green wcześnie zainteresował się matematyką, kształcąc się początkowo samodzielnie. Podłożem tych zainteresowań stały się jednakże zagadnienia fizyczne, głównie zjawiska elektryczne i magnetyczne, które poza początkowymi wynikami Poissona nie posiadały własnej teorii. Marzeniem młodego Greena, który z zamiłowaniem czytał "Mechanikę nieba" Laplace'a było stworzenie podstawy matematycznej teorii zjawisk elektromagnetycznych.
Wynikiem samodzielnych wysiłków Greena była "Próba zastosowania analizy matematycznej w teorii elektryczności i magnetyzmu" ogłoszona w 1828 r. Pracą tą Green dał początek metodom, które określamy mianem fizyki matematycznej. Ponadto stworzył wraz z Gaussem podwaliny teorii potencjału, rozwiniętej potem w nieomalże samodzielny dział matematyki. Sama nazwa, "potencjał" pochodzi właśnie od Greena.
Szereg jego dalszych prac, publikowanych już w czasie jego studiów w Caius College w Cambridge (1833-1837), jest rozwinięciem i zastosowaniem teoretycznym pierwszej pracy. Do najświetniejszych należą: "O odbiciu i załamaniu głosu" i "O odbiciu i załamaniu światła na wspólnej powierzchni dwu niekrystalicznych ciał" (1837 r.). Mimo świetnych sukcesów Green pozostał człowiekiem wielkiej skromności i taktu.
W roku 1839 został wybrany na członka Caius College, lecz ze względu na stan zdrowia opuszcza uczelnię, udając się do domu w Sneinton, gdzie wkrótce umiera mając 48 lat. Artykuł "O przechodzeniu światła przez ciała krystaliczne", odczytany jeszcze przez autora, zamknął rejestr prac człowieka, który jako matematyk przewyższał swych kolegów zarówno na uniwersytecie, jak i poza nim.