Matematyczny Blog

Parametryczne kwiaty

 

 

"Świat bez Kobiet byłby jak Matematyka bez liczb"

Tomasz Grębski

 

 

Parametryczne kwiaty

 

Zapraszam do kolejnych krzywych parametrycznych, o których już wielokrotnie pisałem, ale w skrócie przypomnę. Można przyjąć, że każda krzywa wykreślona na płaszczyźnie jest torem ruchu punktu. Czasem jednak równania kartezjańskie tych torów są skomplikowane i wtedy wygodniej jest opisać osobno ruch punktu wzdłuż osi poziomej i pionowej, a następnie te ruchy złożyć, otrzymując ruch wypadkowy po krzywej. Do tego celu służą równania parametryczne. Mają taką postać:
x(t) = pewna funkcja zmiennej t
y(t) = inna funkcja zmiennej t
Parametr t można utożsamiać z czasem. Dla ustalonej wartości t liczby x(t) i y (t) podają współrzędne (x, y) w układzie kartezjańskim, gdzie w chwili t znajduje się poruszający się punkt.

Więcej możecie poczytać w innym moim artykule TUTAJ.

Przejdźmy teraz do konkretów. Dlaczego tym razem kwiaty? Uczcijmy Dzień Kobiet matematycznymi kwiatami:) 

Na początek troszkę historii.

"Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.
Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.
W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów.
Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom ? matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki." (wikipedia)

Dzień Kobiet w Polsce jest obchodzony 8 marca. Chyba najpopularniejsze kwiaty wręczane wtedy płci pięknej to tulipany, ale oczywiście nie tylko.

Ja również przygotowałem kwiaty, ale trochę inne, bo matematyczne:)

Oto one

   

Zobacz parametryczne równanie róży

 

 

       

 Orchidea                                                                 Drzewko bonzai                            

 

 

 

i na koniec kartka z życzeniami

 

 

 

 

 


 

 

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA