M-Blog

 
Nadchodzi Dzień Matematyki!
Wydawnictwo PWN ma dla Ciebie wyjątkowe propozycje! Bogata oferta książkowa przygotowana na tę okoliczność zachwyci każdego miłośnika liczb i wzorów. Niezależnie od poziomu zaawansowania, znajdziesz coś dla siebie. Nie zwlekaj! Sprawdź rekomendowane pozycje i rozwijaj swoje matematyczne umiejętności już teraz!
Wpisz kod Teacher5 a otrzymasz RABAT!
600x154 Ksiegarnia PWN

Whitehead Henry

Whitehead Henry

ur: 11 listopada 1861 w Madras - Indie

zm: 8 maja 1947 w Princeton - USA


Henry Whitehead pochodził z rodziny inteligenckiej, silnie związaniej z kościołem. Jego matka, Isobel Duncan, studiowała matematykę na Uniwersytecie w Oxfordzie, była jedną z pierwszych kobiet studiujących. Znany matematyk i filozof Alfred North Whitehead był jego wujkiem. Henry urodził się w Indiach, jednak kiedy ukończył 1,5 roku rodzice przywieźli go do Oxfordu i zostawili pod opieką babki, a sami wrócili do Indii więc jako dziecko rzadko ich widywał.

W szkole radził sobie dobrze, był nad wyraz inteligentny jednak miał skłonności do zaniedbywania swoich obowiązków, co ,za pewne, było przyczyną tego, że nie wygrał stypendium do Eton. Pomimo to pomyślnie zdał egaminy wstępne i rozpoczął naukę w tej szkole. Jego geniusz matematyczny nie został jeszcze odkryty ,było to ,za pewne, spowodowane wieloma innymi zainteresowaniami, które go zajmowały. Wrodzona wesołość, radość życia, lekceważący stosunek do władz uczelni przysporzyły mu wielu przyjaciół.

Po ukończeniu nauki w Eton Whitehead zdobył stypendium w Balliol College w Oxfordzie i rozpoczął studia matematyczne na tej uczelni. Jego nauczycielami byli J.W. Nicholson, uczeń wujka Henry'ego, Alfreda Whiteheada, oraz H. Newboult z Merton College. Czas na uczelni dzielił pomiędzy naukę oraz szereg rozrywek. Grał w squasha, tennisa oraz krykieta. Dzięki zainteresowaniu tym ostatnim poznał wybitnego matematyka Godfrey'a Hardy'ego.

Studia w Oxfordzie ujawniły w nim geniusz matematyczny, jednak Whitehead nie uważał się za wystarczająco utalentowanego aby rozpocząć karierę na uczelni. W 1927 rozpoczął pracę w biurze maklerskim w Londynie. Jednak okazało się, że życie w mieście mu nie odpowiada więc po roku wrócił na Uniwersytet. Spotkał tam Oswalda Veblena, matematyka, który wniósł ogromny wkład w rozwój geometrii różniczkowej. Henry wziął udział w seminarium na ten temat. Będąc pod jego wpływem rozpoczął swoje własne badania. Dzięki poparciu Veblen'a mógł je prowadzić w Princeton. Zajmował się głównie geometria rożniczkową później topologią. W 1932r. otrzymał tytuł doktora za rozprawę na temat przestrzeni rzutowych i rozpoczął pracę z Veblenem, której owocem była rozprawa pt: "Podstawy geometrii różniczkowej" teraz uważana za klasykę.

Pod koniec pobytu w Princeton Whitehead współpracował z Lefschetz'em nad udowodnieniem, że wszystkie analityczne rozmaitości mogą być ztriangulowane. W tej dziedzinie jest najbardziej znany za badania nad homotopią równoważności.

Po otrzymaniu tytułu doktora Henry wrócił do Oxfordu i został członkiem Towarzystwa Naukowego w Balliol Collage. Rok później poślubił pianistkę Barbarę Smith. Ich dom stał się miejscem spotkań matematyków. Krótko po powrocie do Anglii Whitehead napisał kolejną pracę na temat geometrii różniczkowej. Studiował rozmaitości Stiefel'a oraz założył szkołę topologii na Uniwersytecie w Oxfordzie.

W czasie trwania II wojny światowej Whitehead pracował w Ministerstwie Handlu i w Biurze Zagranicznym. Po jej zakończeniu wrócił do domu. Po śmierci rodziców otrzymał w spadku bydło i zdecydował sie na kupno farmy na północ od Oxfordu gdzie spędził ostatnie lata życia. Zmarł 8 maja 1960r. na zawał serca podczas pobytu w Princeton.

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA