M-Blog

 
Nadchodzi Dzień Matematyki!
Wydawnictwo PWN ma dla Ciebie wyjątkowe propozycje! Bogata oferta książkowa przygotowana na tę okoliczność zachwyci każdego miłośnika liczb i wzorów. Niezależnie od poziomu zaawansowania, znajdziesz coś dla siebie. Nie zwlekaj! Sprawdź rekomendowane pozycje i rozwijaj swoje matematyczne umiejętności już teraz!
Wpisz kod Teacher5 a otrzymasz RABAT!
600x154 Ksiegarnia PWN

Eisenstein Ferdinand

Eisenstein Ferdinand

ur: 16 kwietnia 1823 w Berlinie - Niemcy

zm: 11 pażdziernika 1852 w Berlinie - Niemcy


Jego ojcem był Johan Konstantin Eisenstein, natomiast jego matką była Helene Pollack. Jego rodzina była pochodzenia Żydowskiego, ale przed narodzeniem Gottholda, z judaizmu przeszli na Protestantyzm. Gotthold był pierwszym synem Johana i Helene. Ich rodzina nie była zbyt dobrze sytuowana. Johan Eisenstein służył w pruskiej armii przez osiem lat i trudno mu było później znaleźć pracę w normalnym życiu .

Gotthold bardzo chorował w dzieciństwie. Jego pięciu braci i pięć sióstr umarło na zapalenie opon mózgowych. Gotthold też chorował, ale przeżył. Pozostawiło to jednak na nim psychiczny i fizyczny uraz . Eisenstein był hipochondrykiem. Jego matka, Helene Eisenstein, miała największą rolę w jego wczesnej edukacji. W swojej autobiografii opisywał jak matka uczyła go alfabetu, gdy był dzieckiem. Wtedy już zaczął wykazywać zainteresowania matematyką, co również opisał w autobiografii. Jako sześcioletni chłopiec potrafił zrozumieć dowody matematyczne. Posiadał również zamiłowanie do muzyki. Już od młodego wieku grał na fortepianie i komponował muzykę. Problemy ze zdrowiem nie pozwoliły mu normalnie uczęszczać do szkoły. W końcu rodzice umieścili go w Akademii Cauer w Charlottenburgu . Szkoła ta miała niemal wojskową dyscyplinę . Zamiast pomóc Gottholdowi, pogorszyła jego stan . Nabawił się tam depresji.

Od 1837 roku, gdy skończył czternasty rok życia, uczył się w innej szkole -Friedr Wilhelm. Jego matematyczne talenty szybko były dostrzeżone przez nauczycieli. Wychodził poza program matematyczny, który był przewidziany w szkole.Od piętnastego roku życia sam zaczął kupować sobie książki matematyczne, by je studiować. Jego ojciec nie mogąc znaleźć pracy w Niemczech, wyjechał do Anglii. Gotthold jednak pozostał z matką w Niemczech. Jako siedemnastoletni chłopiec zaczął uczęszczać na wykłady Dirichleta i innych matematyków, na Uniwersytet w Berlinie. Eisenstein całkowicie poświęcał swój czas matematyce.

Jego wiedza matematyczna wychodziła daleko poza zakres szkoły średniej. Eisenstein zapisał się na Uniwersytet Berliński jesienią 1843 roku. Gotthold pracował nad ogromną ilością tematów matematycznych np. nad formami sześciennymi, nad liczbami kwadratowymi. Oddał swoją pracę na Uniwersytet Berliński. Została ona sprawdzona przez Crelle. Crelle nie tylko dostrzegł matematyczny talent u Eisensteina, ale również uznał go geniuszem. Natychmiast skontaktował się z Alexandrem von Humboldt. On potwierdził spostrzeżenia Crelle. Eisenstein spotykał von Humboldt w marcu 1844.

Eisenstein nie miał pieniędzy i von Humboldt próbował dostać dofinansowanie od Króla, pruskiego rządu i Berlińskiej Akademii na dalsze badania Eisensteina. W końcu Gotthold dostał niewielkie dofinansowanie. W lutym 1845 roku dostał honorowy doktorat od Uniwersytetu Breslaw. Od 1846 do 1847 Eisenstein pracował nad eliptyczną funkcją. W 1847 Eisenstein otrzymywał habilitację i zaczął wykładać na Uniwersytecie Berlińskim. Mimo problemów zdrowotnych Eisenstein publikował jedną pracę po drugiej np. o podziale liczb kwadratowych-pierwszych, wzajemności praw. Eisenstein umarł mając 29 lat od płucnej gruźlicy.

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA