Nadchodzi Dzień Matematyki!
Wydawnictwo PWN ma dla Ciebie wyjątkowe propozycje! Bogata oferta książkowa przygotowana na tę okoliczność zachwyci każdego miłośnika liczb i wzorów. Niezależnie od poziomu zaawansowania, znajdziesz coś dla siebie. Nie zwlekaj! Sprawdź rekomendowane pozycje i rozwijaj swoje matematyczne umiejętności już teraz!
Wpisz kod Teacher5 a otrzymasz RABAT!
600x154 Ksiegarnia PWN

Ostatnia z pierwszych

Artykuł:

"Ostatnia z pierwszych"

autor: Tomasz Grębski

Matematyka nr 2, 2016

 

 

Streszczenie

 

Ktoś zapyta: o kim albo o czym mowa?
Zacznijmy trochę tajemniczo. ?Narodziła się? 7 stycznia 2016 r. w Missouri w USA. Mimo tak młodego wieku jej rozmiary są gigantyczne - składa się aż z 22 338 618 cyfr. Gdybyśmy każdą jej cyfrę chcieli zapisać w tradycyjnej kratce zeszytu szkolnego, która ma 0,5 cm, to jej długość miała by ponad 111 km. Jako, że jest rodzaju żeńskiego lubi mieć pierwszeństwo, można powiedzieć, że chciałaby być pierwsza. I bez wątpienia jest pierwsza. Mowa o największej odkrytej ostatnio liczbie pierwszej. Czy jest to ostatnia liczba pierwsza ? na chwilę obecną tak, ale raczej na chwilę, ponieważ ciągle trwają prace nad odkryciem kolejnej. (UWAGA: w roku 2019 odkryto kolejną liczbę pierwszą)

Odkrycia dokonałdr Curtis Cooper z University of Central Missouri7 stycznia 2016 roku. Oczywiście użył do tego celu komputera, który większość ciężkiej pracy wykonał, ale to człowiek zadecydował o wyniku:) Warto wspomnieć, że poprzednia liczba pierwsza była również przez niego odkryta w 2013 roku.

 

Największa liczba pierwsza (dane na rok 2016) składa się z22 338 618 cyfri jest większa o ponad 5 mln cyfr od poprzedniej. Jest tzw. liczbą Mersena - czyli ma postać:

A oto i nasza gwiazda - postać największej obecnie liczby pierwszej:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA