Nadchodzi Dzień Matematyki!
Wydawnictwo PWN ma dla Ciebie wyjątkowe propozycje! Bogata oferta książkowa przygotowana na tę okoliczność zachwyci każdego miłośnika liczb i wzorów. Niezależnie od poziomu zaawansowania, znajdziesz coś dla siebie. Nie zwlekaj! Sprawdź rekomendowane pozycje i rozwijaj swoje matematyczne umiejętności już teraz!
Wpisz kod Teacher5 a otrzymasz RABAT!
600x154 Ksiegarnia PWN

Matematyczne święta

Artykuł:

"Matematyczne święta"

autor: Tomasz Grębski

Matematyka nr 6, 2016

 

 

Redaktor Prowadzący "Matematyki" - Pan Mirosław Majewski - o artykule pisze tak:

"W czasach, kiedy Matematyka ukazywała się dwanaście lub jedenaście razy do roku, numer grudniowy był numerem świątecznym i to nawet podwójnie, bo czytało go się i w Boże Narodzenie i w Nowy Rok. (...) Niektórzy autorzy postarali się o odrobinę nastroju świątecznego.

Tu na czoło zdecydowanie wysuwa się artykuł Tomasza Grębskiego o świętach matematyczncyh. Wiem, że wielu czytelników w tym momencie mocno się zdziwi, ale przeczytać, zastanowić się i wprowadzić w życie takie święta naprawdę warto. Dlaczego? Otóż nic tak nie przybliża matematyki jak jej celebrowanie. Dla przykładu: święto liczby Pi obchodzone w szkole wyniesie tę liczbę do - co najmniej - obiektu zainteresowania. Zapytajcie swoich uczniów, co wiedzą o tej liczbie?. Zapewniam Was, wielu z waszych uczniów wzruszy tylko ramionami, niektórzy coś zamruczą pod nosem i być może paru innych odpowie jednym zdaniem na Wasze pytanie. Tymczasem, obchodząc święto liczby Pi każdy uczeń nawet mimowolnie coś na ten temat usłyszy, coś mu się przypomni, a może nawet sam z siebie coś przeczyta i dołoży coś do wspólnej wiedzy. Zachęcam do obchodzenia takich świąt. Warto, one mogą znacznie ożywić Wasze lekcje, Wasze klasy czy nawet Wasze szkoły."

 

 

Streszczenie

 

    Świętujemy wiele okazji ? od urodzin i imienin po różne jubileusze. Wśród takich szczególnych dni (czy można nawet powiedzieć ? świąt) znalazła swe miejsce królowa nauk ? matematyka. Tematem tego artykułu jest przegląd ważniejszych matematycznych dni, o których powinien wiedzieć nie tylko pasjonat matematyki, ale również każdy z nas. Dodatkowo poznamy różne ciekawostki związane z danym dniem, a także nie zabraknie trochę wiedzy matematycznej. Do ważniejszych matematycznych świąt zaliczamy:

1. Dzień liczby Pi

2. Dzień pierwiastka kwadratowego

3. Dzień liczby e

4. Dzień liczby parzystej

5. Matematyczne Dni Sonii Kovalewskiej

6. Dzień matematyki i techniki

7. Dzień potęg liczby 10

8. Dzień twierdzenia Pitagorasa

9. Dzień Fibonacciego

 

i nie tylko.

 

O tym w jaki sposób powstały te matematyczne święta i co jest z nimi związane można przeczytać w artykule.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA